3dfx.pl :: retro computers :: ogólne :: Jaki jest numer koloru RAL, beżowych obudów?

Tresci wiadomosci nie byly edytowane. Strona zostala wygenerowana maszynowo.

#0 - 314TeR - 2019-04-06 15:38

Czy ktoś zna, czy ktoś wie - czy standardowy kolor obudów - nasz ulubiony beżowy występuje jako konkretny numer w palecie kolorów RAL?

Mam 2 rysy na mojej obudowie i niestety co nie zrobię i jaki wybielacz Joanny użyję nie usunę zarysowań do gołej blachy, ale wypiaskować i pomalować od nowa blachy można i paradoksalnie nie kosztuje to kroci... tylko czy jest farba proszkowa w palecie RAL obudowy komputerowej - osobiście podejrzewam że tak, bo inaczej jak ci wszyscy producenci na świecie mogli by produkować w tym samym kolorze podzespoły.

#1 - HanJammer - 2019-04-06 21:05

Nie ma reguły. Każda inna.

#2 - 314TeR - 2019-04-06 21:57

Wiem, że wcześniejsze obudowy to było lotto, ale w późniejszym okresie jednak podzespoły różnych producentów pasowały do siebie odcieniem i nie było jakiś wielkich różnic.

Wide zdjęcie z załącznika.
Obudowa - Enlight
Napęd #1 - LG
Napęd #2 - Lighton
FDD - hgw?
Kieszeń - noname
Monitor LG
Klawiatura Optimus.

A mimo wszystko jak było to wszystko nowe, to pasowało do siebie. Na 100% jest jakiś kod koloru którego używał przemysł.

Na razie dokopałem się w jakiś wątkach, że to zapewne jest Pantone 413, Apple w wczesnych sprzętach używał Pantone 453.

#3 - HanJammer - 2019-04-06 23:16

314TeR wrote on 06. Apr 2019 at 21:57:
A mimo wszystko jak było to wszystko nowe, to pasowało do siebie. Na 100% jest jakiś kod koloru którego używał przemysł.

Nie ma jednego kodu.

Ostatnio na VOGONS był nawet wątek gdzie gość testował różne spraye, miał też 8 różnych obudóww z podobnego okresu - każda w innym odcieniu. Enlight nie jest reprezentatywny - jest bardziej szaro-biały niż beżowy (wiem, bo mam dokładnie taką ze zdjęcia).
<brak linka>

A co do maskowania rys - ja używam emalii akrylowej Tamiya - mieszam białą z innymi kolorami do uzyskania zbliżonego odcienia (wymagane jest trochę wprawy, bo po wyschnięciu odcień się zmienia). Problem jest taki, że akrylowe nie są odporne na IPA więc trzeba uważać, czym się czyści, albo używać matowych olejnych.

#4 - Franek - 2020-01-19 19:45

Z tego co widzialem, na zagranicznych forach o starszym sprzęcie kwestia pomalowania/odnowienia się przewija dość często. Większość tych tematów idzie jednak jednak w stronę "gotowego" rozwiązania, typu spray lub puszka farby w określonym kolorze.
Ja zastanawialem się nad wzięciem np. boku obudowy PC do takiej np. samochodowej mieszalni lakierów i dobrania kolorów w ten sposób.
Problem w tym, że po latach nasze obudowy mogą być pożółkłe, (chociaż elementy blaszane problem dotyka mniej niż plastikowe) i w ten sposób zmieszamy sobie kolor nie odpowiadający temu pierwotnemu Smiley
Nie jestem przekonany czy istniał jeden konkretny kod, lub kilka kodów lakieru, ale sądzę że istniała jakaś formuła, instrukcja, w jakich proporcjach zmieszać dostępne pigmenty żeby uzyskać odpowiedni kolor. Tylko może nie być dostępna publicznie dla śmiertelników, a już nie mówię, że minęło 20 lat..

#5 - HanJammer - 2020-01-19 23:09

Po pierwsze - rzadko kiedy kolor emalii którą pokryta jest blacha odpowiadał kolorowi panelu plastikowego - nawet kiedy obudowa była nowa, więc nie ma to znaczenia.

Po drugie - głównie chodzi o malowanie blachy właśnie (często porysowanej, podrdzewiałej itp) - z panelami jest ten problem, że na nich zazwyczaj są jakieś oznaczenia nadrukowane i malując je - tracisz je bezpowrotnie i potem to głupio/łyso wygląda...

#6 - Franek - 2020-01-20 00:57

A jakby tak plastik wybielić H2O2 a blachę pomalować w kolor dopasowany??? i wtedy oznaczenia zostają i efekt jest...

#7 - HanJammer - 2020-01-20 01:33

Dokładne pasowanie jest bezcelowe - po kilku miesiącach już się będzie odróżniać bo plastik po wybieleniu dość szybko zmienia odcień i tak.